ΚΑΕ Παραμυθιά | Πλήρωσε το τελευταίο 5λεπτο στα Γιάννινα με τον ΑΓΣΙ και έχασε με 1 πόντο.

69-68

Πολύ καλή εμφάνιση για την ΚΑΕ Παραμυθιά και παιχνίδι ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια ήταν το σημερινό εκτός έδρας ματς με αντίπαλο τον ΑΓΣΙ στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων με την ομάδα των γηπεδούχων να παίρνει την νίκη στο τέλος με ένα πόντο διαφορά (69-68), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ.

Οι 2 ομάδες ήταν “χέρι-χερι” σε όλη την διάρκεια του αγώνα με την Παραμυθιά στην 4η περίοδο να χτίζει μια διαφορά +7, ωστόσο στο τελευταιο πεντάλεπτο, οι Γιαννιώτες ειχαν επιμέρους σκορ 13-5, ανατρέποντας το -7 με το οποίο είχε βρεθεί πίσω.

Η παρουσία του Ντούμα ήταν ηγετική με 22 πόντους, ενώ ο Δούβλης με 15 και Ζαμπέτης με 10, συμπληρώνουν την τριάδα των παιχτών της Παραμυθιάς με διψήφιους πόντους.
Με την σημερινή ήττα, η ομάδα της Παραμυθιάς που εχει ενα παιχνιδι λιγοτερο, βρισκεται στην 8η θέση της βαθμολογλιας με 1 βαθμό και την επομενη αγωνιστική υποδεχεται στο “Βασίλης Λώλος” τους Νέους Βίκου Ιωαννίνων.

Η αλλη ομάδα της Θεσπρωτίας ο Πρωτέας (και αυτή με να παιχνιδι λιγότερο), έχασε στην Άρτα απο τον Αίαντα με 81-55, παραμένει ουραγός στην βαθμολογία χωρίς βαθμούς και την επομενη αγωνιστική αντιμετωπίζει στο Αγρίνιο τον τοπικο Κρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 36-38, 53-52, 69-68

Διαιτητές: Θώμος – Αναγνωστόπουλος

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Συνοδινός-Σκόρδος): Βάσσης 16, Παδιός Δ., Παπαζυγούρας 16, Στύλος 15(2), Αλεξίου 5(1), Σκούρτης 9(1), Τσιμπερλένιος, Μπάρπας 6, Ράπτης 2
Παραμυθιά (Αλεξίου): Κωσταράς, Ζαμπέτης 10, Ντούμας 22(1), Μάστορας 3, Παππάς 5, Δαγκάκης 7, Νούσιας, Διαμαντης, Τσίλης, Δούβλης 15, Τσιρώνης 2, Μελισσόβας 4